Tento web vznikl v rámci studentského grantu PF - UJEP – SGS – 173 – 03 -11.
Tento web představuje výsledky primární fázi výzkumu studentského grantu s názvem Inkluzivní potenciál výtvarné výchovy, který deskribuje potenciály výtvarné tvorby v možnostech, oblastech a způsobech integrací. S cílem představit výtvarnou tvorbu (činnost) a výtvarnou výchovu (vyučovací předmět) jako prostor pro integrace různých typů a směrů. S cílem definovat strukturu možností interakcí ve vztahu k výtvarné tvorbě, tvůrčí či kreativní činnosti.
Inkluze je dnes velmi módním, často používaným a dost možná i trochu zprofanovaným pojmem. Jedná se o téma velmi složité a mnohovrstevnaté, jak uvádí Viktor Lechta v publikaci Základy inkluzivní pedagogiky (2010) na inkluzi je třeba pohlížet nejen jako na proces s cílem úplného přijetí každého člověka jako plnohodnotného člena komunity, a také jako složitý proces, v rámci něhož se heterogenita chápe principiálně jako norma.
Na inkluzi v rámci tohoto textu pohlížíme, možná trochu netypicky, v širším slova smyslu, jako na potencialitu různých přístupů, postupů a strategií, a na jejich projevy, procesy, přínosy a cíle. A to v pojetí ontologického modulu, tzn. s ohledem na činnost samotnou (její průběh a výsledek) i s ohledem na její aktéry, jejich rozvoj a rozvoj jejich vzájemných vztahů. Je pochopitelné, že naším cílem není celá komplexita problematiky, ale vybrané faktory a komponenty. Naším cílem není primárně zkoumat připravenosti legislativní, materiálové či „lidské“ (tomuto se věnuje celá řada dalších výzkumů a odborníků), ale sledovat a deskribovat realizované sociální interakce mající inkluzivní potenciál a podporující, rozvíjející nebo potvrzující inkluzivní prostředí.
V centru našeho zájmu stojí kolektivní tvůrčí činnost a výtvarná výchova, které mezi svými specifickými a charakteristickými cíli obsahují, celkem logicky, i ty, které směřují k interakcím, socializacím, integracím a inkluzím různých typů. Těmto se budeme věnovat jako přidané hodnotě výtvarné tvorby/výchovy a popíšeme tak specifičnost tvorby v sociálních a socializačních oblastech a potenciály jejího užití pro inkluzi v užším smyslu. Protože bychom neradi výtvarnou tvorbu a výtvarnou výchovu vnímaly pouze jako prostředek, za jehož užití je možné inkluzi realizovat, ale spíše za specifickou formu pedagogiky rozvíjející inkluzivní potencionality. Proces našeho zkoumání sleduje dvě základní roviny inkluzivní potenciál výtvarný a uměleckých činností a výtvarnou výchovu/tvorbu jako fundament těchto procesů.
Tato zjištění v korelaci s poznatky z konkrétního edukačního a tvůrčího prostředí, v budoucnu povedou k vytvoření konceptu metodiky inkluzivních přístupů ve výtvarné tvorbě a výchově.